jump to contents

.

Home »Living in Italy »Living costs »

Study in Italy
Italian higher education for international students
italiano  italiano  italiano  italiano  italiano 


Living costs

Prices can vary considerably depending on where you live. All the tourist areas and the main cities, especially in the North of Italy are more expensive than smaller towns.

The approximate prices of some items are listed below (in euros):

Milk: 1.20 / Litre
Bread: 3.50 / Kilo
Butter: 1.70 / 250 gr.
Beef: 9.00 / 19.00 / Kilo
Chicken: 8.00 / 10.00 /Kilo
Rice: 1.70 / 2.50 / Kilo
Pasta: 0.80 / 1.20 /Kilo
Mineral water: 0.50 / 0.80 /Litre
Cinema: 7.50
Fast food menu: 5.50
Train ticket Milan - Rome 38.00 (Intercity train), 47.00 (Eurostar train) / one way
Rome and Milan underground ticket: 1.00 (1 journey)

Considering accommodation, food, telephone, local travel and leisure costs, students should consider a monthly budget of 1000 / 1500 euros depending on the location.